welcome to
Yellowlair Oats#1 (04.12.2018, 00:59 )

Yellowlair Oats"In concordia cum natura"
herb i motto Yellowlair Oats

Państwo: Wielka Brytania
Kraj: Anglia
Region:North East England
Hrabstwo: Tyne And Wear
Data założenia:1613
Prawa miejskie:1897
Powierzchnia:28mi² (72 km²)
Ludność:110 000
Kod pocztowy:YR
Miasto położone w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England. Jest siedzibą leżącego w hrabstwie Tyne And Wear dystryktu North Tyneside, czyli okolicy najbardziej wysuniętej nad morze w całym regionie. Yellowlair Oats znajduje się 20 mil (32 kilometry) od Newcastle Upon Tyne, przy ujściu rzeki Tyne do Morza Północnego i odizolowane jest od sąsiednich miast wsiami i szerokimi pasmami lasów, łąk oraz jezior. Mimo odosobnienia Yellowlair Oats to nie opustoszała dziura - liczba mieszkańców wynosi około 110 000, choć po ulicach, szczególnie w okresie letnim, kręci się znacznie więcej osób ze względu na turystyczny charakter miasta.

z czego słynie?

W Yellowlair Oats rozkwitła przede wszystkim turystyka, ale na dobrym poziomie rozwinięty jest również przemysł rybny oraz spożywczy
Niegdyś miasto słynęło z robotniczego charakteru, a największym ośrodkiem przemysłowym, przed laty zatrudniającym znaczną część warstwy robotniczej miasta, była stocznia, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci podupadła, nie wytrzymując konkurencji ze strony stoczni w Newcastle Upon Tyne, Tynemouth i South Shields - obecnie nadgryziona zębem czasu fasada stoczni straszy turystów mrokiem wyzierającym z opustoszałych okien. Ostatnim śladem przemysłu morskiego jest w mieście port handlowy zajmujący się przede wszystkim eksportem węgla kamiennego, wydobywanego w miastach sąsiadujących z Yellowlair Oats. Obecnie miasto korzysta również z bliskości wsi, które trudnią się uprawą zbóż, owoców, warzyw oraz ekologiczną hodowlą zwierząt. Na jego terenie prężnie działa fabryka popularnych w Anglii płatków owsianych, których nazwa bezpośrednio zapożyczona jest od nazwy miasta. Przed paroma laty zostało tu również tchnięte do życia przedsiębiorstwo skupione na ekologicznej żywności, której marka zdobywa uznanie w Wielkiej Brytanii, płynąc na fali mody na zdrowe odżywianie.
Najbardziej charakterystyczna dla Yellowlair Oats jest jednak turystyka, w szczególności plażowa i morska. Niezwykłe piękno wybrzeża, do którego miasto ma dostęp, przyciąga każdego roku rzesze turystów. Wczasowicze z przyjemnością spędzają urlopy na malowniczych plażach albo wypoczywają aktywnie, decydując się na oferowane w okolicy żeglarstwo, kajakarstwo czy przepływy wodolotami lub tramwajami wodnymi. Zwolennicy zieleni natomiast mogą w Yellowlair Oats spędzić czas na cichym łonie natury, dzięki bliskości lasów i łąk na obrzeżach miasta. 
Dużo osób przyciągają urokliwe atrakcje turystyczne, takie jak ruiny zamku pochodzące z XV wieku - według historycznych zapisów postawione tu przez Edwarda VI z dynastii Tudorów, ulokowana na małej wysepce latarnia morska, która została wybudowana w 1898 roku, czy owiane nutką tajemnicy Little Stonehenge, czekające na turystów, którzy zapuszczają się poza granice miasta. 
Ważnym i znanym w kraju elementem miasta jest również szkoła wyższa. University of Yellowlair Oats, powołany do życia w połowie ubiegłego wieku, w ciągu swojej krótkiej historii zdołał rozsławić się jako jedna z bardziej renomowanych uczelni wyższych w Wielkiej Brytanii. Uniwersytet należy do prestiżowej Russel Group i we współpracy z University of Newcastle Upon Tyne prowadzi projekty badawcze. Co roku przyciąga do miasta rzesze nowych studentów i dzięki istnieniu uczelni Yellowlair Oats to miasto młodych: zarówno studiujących na miejscu, jak i uczących się na uniwersytecie w Newcastle, skuszonych do zamieszkania tu niższymi cenami zakwaterowania.
położenie miastaAby odnaleźć na mapie Yellowlair Oats, kieruj się ku północno-wschodniej Anglii. Tm znajdziesz jeden z najmniejszych z dziewięciu angielskich regionów, North East England. Kolejnym punktem Twojej podróży jest sąsiadujące z Northumberland i Durham hrabstwo Tyne and Wear i gdy przyjrzysz mu się lepiej, rzuci ci się w oczy Newcastle Upon Tyne - stolica regionu, w której bliskim sąsiedztwie znajduje się Yellowlair Oats. Przyglądając się dystryktom, na które podzielone jest hrabstwo, dostrzeżesz ten na wschodzie, sąsiadujący z Newcastle, położony bezpośrednio nad morzem - North Tyneside. W gąszczu miejscowości ta wysunięta nad sam brzeg morza, opatrzona jest nazwą Yellowlair Oats.
miejscowości w sąsiedztwie

Yellowlair Oats jest największą miejscowością regionu North Tyneside i stanowi jego siedzibę, a w okolicy miasta położone jest wiele wiosek i mniejszych miejscowości, które zielenią i pięknem małomiasteczkowej architektury dodają uroku tej części wybrzeża. Największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie z Yellowlair Oats jest o ponad połowę mniejsze Wallsend. Do innych bliskich miasteczek zaliczają się Brierdene, Killingworth, North Shields i Willington Quay. Na liście pobliskich wsi znaleźć można Backworth, Brunswick Village, Dudley, Earsdon, Forest Hall, Burradon, Cullercoats, Monkseaton, Murton, Benton, Seaton Burn, Tynemouth, West Allotment, czy West Moor.


Newcastle Upon Tyne

To miasto, które jest szczególnie powiązane z Yellowlair Oats. Metropolitarne miasto, wielkością i liczbą ludności niemal trzykrotnie przewyższające Yellowlair, jest położone w oddaleniu 20 mil (32 kilometry) i łączy się oraz przenika z Yellowlair Oats na wielu płaszczyznach życia mieszkańców. Za sprawą niedużej odległości oraz bardzo dobrego połączenia autobusowego, kolejowego oraz łączącemu okoliczne miasta Tyne And Wear metro wielu mieszkańców Yellowlair Oats pracuje w Newcastle, a dzięki niższym cenom mieszkań mnóstwo studentów z University of Newcatle Upon Tyne decyduje się na zamieszkanie w Yellowlair na czas wyższej edukacji. Wiele jednostek gospodarczych Newcastle korzysta również z portu handlowego, którego posiadaniem cieszy się Yellowlair Oats, a w tamtejszych restauracjach można skosztować wielu ryb, które złowione zostały na wybrzeżach naszego miasteczka.


Holywell

To jedna z wielu wiosek, które bezpośrednio sąsiadują z Yellowlair Oats. Łatwo dotrzeć do niej podczas dłuższego spaceru poboczem Northern Road - a warto, bo choć Holywell jest maleńkie i niepozorne, to stanowi prawdziwą mekkę dla miłośników zdrowej żywności oraz właścicieli małych lokali gastronomicznych! Na terenie tej wsi jest wiele małych gospodarstw, które zajmują się ekologicznym chowem trzody oraz kur i sporo małych sadów owocowych. Wycieczkę do Holywell można zakończyć przyniesieniem do domu ekologicznych jajek, wiejskich, naturalnych wyrobów mięsnych albo skosztowaniem pysznych jabłek lub innych ekologicznych owoców.


Shiremoor

Kolejna wieś, na odwiedzeniu której można skorzystać. Leży na obrzeżach Yellowlair Oats, od strony Southern Road, a jej nazwa jest znajoma większości pracowników i właścicieli okolicznych restauracji oraz knajpek z porządną żywnością. To większa wioska, licząca ponad 4000 mieszkańców, a na jej terenie znajdują się duże pola owsa, plantacje, sady, dwie dobrze prosperujące hodowle bydła i trzody oraz dużą przetwórnia naturalnych soków. Shiremoor trwa w wielu relacjach handlowych z lokalami gastronomicznymi w Yellowlair, zaopatrując je w mięso, warzywa oraz naturalne soki z miejscowej przetwórni.Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości